DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 16 lipca 2018 r.
10.07.2018
Pomysłodawcą tej inicjatywy jest członek brytyjskiej rodziny królewskiej, książę Harry, który powołał w tym celu specjalną fundację pełniącą rolę organizatora.

Głównym przesłaniem IG nie jest zdobywanie medali, tylko traktowanie sportu jako formy rehabilitacji i tym samym pomoc weteranom w ich powrocie do zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Invictus Games (IG) jest przedsięwzięciem międzynarodowym, organizowanym cyklicznie raz do roku, pierwsze zawody odbyły się w 2014 r. W 2018 olimpiada weteranów odbędzie się w Sydney, w Australii, w okresie od 18 do 29 października. Weźmie w niej udział około 500 zawodników z 18 różnych krajów konkurujący w 11 różnych dyscyplinach sportowych. W tegorocznej edycji „Invictus Games” Polska pierwszy raz w historii wystawi swoją Polską Reprezentację Sportową (PRS) 15 weteranów, a towarzyszyć im będą rodzina i przyjaciele, którzy są integralną częścią zawodów, kibicując i wspierając uczestników.

Konkurencje sportowe w jakich mogą startować poszkodowani weterani ulegają modyfikacji, w zależności od kraju, w którym odbywają się zawody. W tym roku zaproponowane zostały następujące konkurencje: łucznictwo, lekkoatletyka, wyciskanie sztangi leżąc, wioślarstwo halowe, kolarstwo szosowe, żeglarstwo, siatkówka na siedząco i pływanie.

W celu przygotowania sportowego zawodników, oprócz indywidualnego treningu, prowadzone są także zgrupowania krajowe. Odbywają się one w oparciu o Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo - Kondycyjny Mrągowo podległy Dowódcy Garnizonu Warszawa. W WOSZK-u od czerwca 2008 roku, Decyzją Ministra Obrony Narodowej, prowadzone są turnusy rehabilitacyjne z „Treningiem Psychologicznym” dla żołnierzy SZ RP i pracowników wojska powracających z misji poza granicami kraju.

Weterani przygotowują się także samodzielnie pod nadzorem trenerów w miejscach zamieszkania oraz w ramach w-f dla kadry (w tym zakresie dotyczy to weteranów służących lub pracujących w MON). Do wyjazdu na zawody w Sydney zakwalifikowany został także Jarosław Kurowski, weteran ze stołecznego garnizonu. Reprezentował on będzie Wojsko Polskie i DGW w pływaniu trzema stylami na dystansie 50 i 100 m, a także wioślarstwie halowym, rzucie dyskiem, pchnięciu kulą oraz zespołowo w siatkówce na siedząco. 

Jarosław Kurowski, jako 21-letni uczestnik misji IFOR w Bośni w 1996 roku, stracił nogę w wyniku wybuchu miny przeciwpiechotnej, pamięta bardzo dobrze bezradność, brak możliwości uzyskania wsparcia oraz walkę z nową rzeczywistością jako inwalida wojskowy. Początki były bardzo trudne, brak pracy, brak perspektyw, trudny dostęp do opieki medycznej, brak refundacji protez i jakiejkolwiek rehabilitacji. Odbiór społeczny 20 lat temu był zupełnie inny niż obecnie, nie było pomysłu i wypracowanych metod realnej pomocy. Jednak po wypadku Jarosław Kurowski nie zrezygnował z zainteresowań, podjął naukę w Wojskowej Akademii Technicznej, stawiał sobie nowe cele i wyzwania. Ponownie zaangażował się sport, który okazał się doskonałą terapią i pozwolił pogodzić się z niepełnosprawnością. Na każdym etapie wspierała go rodzina, a po kilku latach nieocenioną pomoc uzyskał również od wojska. Weteran musi czuć się potrzebny, nie tylko jako były żołnierz, ale też jako człowiek - przyznaje. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa zapewnia Jarosławowi Kurowskiemu m.in. zaopatrzenie ortopedyczne, pomoc psychologiczną, pomoc w finansowaniu nauki czy uprawnienia pomocnicze. Natomiast otwarcie Centrum Weterana jest kolejnym pozytywnym krokiem w stronę jak najlepszej pomocy uczestnikom misji. W 2011 r. nasz weteran wstąpił do Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, poznał przyjaciół, angażuje się w inicjatywy i akcje stowarzyszenia.

Trzymamy kciuki i będziemy kibicować!


Galeria zdjęć >>>

Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter